TQ2SA-L2-24V-Z by panasonic electronic components
Image is representational - see mfr. specs
TQ2SA-L2-24V-Z
Panasonic Electronic Components
Signal Relay 24VDC 2A DPDT(14x11.5x5.6)mm SMD ...
RoHS Compliant
Packaging
Accessories
DESCRIPTION
The PANASONIC EW/AROMAT TQ2SA-L2-24V-Z is a compact and high-quality signal relay designed for use in various electronic applications. This relay operates at 24VDC with a 2A switching capacity and features a double-pole, double throw (DPDT) configuration. With dimensions of 14x11.5x5.6mm, this surface-mount device is ideal for compact PCB designs where space is limited. Trustworthy and reliable, this PANASONIC EW/AROMAT signal relay provides seamless switching performance for your electronic projects.
Search Keywords: TQ2SAL224VZ
Supplier:
Part No:
TQ2SA-L2-24V-Z
COO:
JP
ECCN:
EAR99
500
Relay Construction:
Latching Double Coil12534
AC Coil Voltage:
N/A
DC Coil Voltage:
24 V
Contact Arrangement:
DPDT12514
Maximum Current Rating:
2 A
Mounting:
Surface Mount12526
Operating Temperature:
-40 to 85 °C
Dimension:
14 x 11.5 x 5.6 mm
Termination Style:
Gull Wing12536
Coil Current:
8.3 mA