TQ2SA-L2-24V-Z
TQ2SA-L2-24V-Z
In Stock: 1,500
Minimum Order: 10
VIEW PRODUCT
TQ2SA-L2-24V by panasonic electronic components
Image is representational - see mfr. specs
TQ2SA-L2-24V
Panasonic Electronic Components
Signal Relay 24VDC 2A DPDT(14x11.5x5.6)mm SMD ...
DESCRIPTION
This PANASONIC EW/AROMAT TQ2SA-L2-24V is a signal relay designed for high performance in electronic circuits. It operates at 24VDC with a 2A rating, featuring a Double Pole Double Throw (DPDT) configuration. With compact dimensions of 14x11.5x5.6mm and Surface Mount Device (SMD) technology, this relay is suitable for various applications where space is limited. Trust this reliable and versatile component for your electronic projects.
Search Keywords: TQ2SAL224V
Part No:
TQ2SA-L2-24V
EAR99
50
Relay Construction:
Latching Double Coil12534
DC Coil Voltage:
24 V
Contact Arrangement:
DPDT12514
Maximum Current Rating:
2 A
Mounting:
Surface Mount12526
Operating Temperature:
-40 to 85 °C
Dimension:
14 x 11.5 x 5.6 mm
Termination Style:
Gull Wing12536
Coil Current:
8.3 mA