TXD2-L-4.5V-6 by panasonic electronic components
Image is representational - see mfr. specs
TXD2-L-4.5V-6
Panasonic Electronic Components
Electromechanical Relay 4.5VDC 135Ohm 2A DPDT (15x7.4x8.2)mm THT General Purpose Relay
RoHS Compliant
Bulk Packaging
Accessories
Discontinued & Replaced
DESCRIPTION
Search Keywords: TXD2L45V6
Supplier:
Part No:
TXD2-L-4.5V-6
COO:
JP
ECCN:
EAR99
40
Package Type:
Bulk
Relay Construction:
Latching Single Coil
AC Coil Voltage:
N/A
DC Coil Voltage:
4.5 V
Contact Arrangement:
DPDT
Maximum Current Rating:
2 A
Mounting:
Through Hole
Operating Temperature:
-40 to 85 °C
Dimension:
15 x 7.4 x 8.2 mm
Termination Style:
PC Pin
Coil Current:
33.3 mA