EEE-FP1V221AP by panasonic
Image is representational - see mfr. specs
EEE-FP1V221AP
Panasonic
Electrolytic Aluminum Capacitor - 220 µF - 35 V - 20% - 8 X 10.2mm - Surface mount - 850mA - 2000h - 105°C. ...
DESCRIPTION
The Panasonic FP series capacitors are type V surface mount polarized aluminium electrolytic capacitors suitable for high temperature lead free reflow. The capacitance of this capacitor is 220µF and operate on voltage of 25V. These capacitors are perfect solution for applications which require ultra low ESR, very high ripple current and very long life. Tipical aplications are automotive, industrial, power management, consumer electronics and portable devices.
Search Keywords: EEEFP1V221AP
Part No:
EEE-FP1V221AP
Capacitance Value:
220 uF
Tolerance:
20 %
Operating Temperature:
-55 to 105 °C
Size:
8 x 10.2 mm
Voltage:
35 VDC