EEU-FC1V102 by panasonic
Image is representational - see mfr. specs
EEU-FC1V102
Panasonic
Electrolytic Aluminum Capacitor - 1000 µF - 35 V - 20% - 12.5 X 25mm - Radial - 5 mm - 1945 mA - 5000h - 105°C. ...
RoHS Compliant
Bag Packaging
Accessories
DESCRIPTION
The Panasonic FC series capacitors are automotive grade type A, radial leaded polarized aluminium electrolytic capacitors. The capacitance value is 1000μF and operate on voltage of 35V. These capacitors are perfect solution for applications, which require ultra low ESR, very high ripple current and very long life in small mounting form.
Search Keywords: EEUFC1V102
Supplier:
Panasonic
Part No:
EEU-FC1V102
COO:
MY
ECCN:
EAR99
1000
Package Type:
Bag
Capacitance Value:
1000 uF
Tolerance:
20 %
Operating Temperature:
-55 to 105 °C
Mounting:
Through Hole
Size:
12.5 x 25 mm
Termination Style:
Radial2202
Voltage:
35 VDC