EEU-FM1A221 by panasonic
Image is representational - see mfr. specs
EEU-FM1A221
Panasonic
Electrolytic Aluminum Capacitor - 220 µF - 10 V - 20% - 6.3 X 11.2mm - Radial - 2.5 mm - 455 mA - 2000h - 105°C. ...
RoHS Compliant
Bag Packaging
Accessories
DESCRIPTION
The Panasonic FM series capacitor are type A, radial leaded polarized aluminium electrolytic capacitor. The capacitance of this capacitor is 220µF and operate on voltage of 10V. These capacitors are perfect solution for applications, which require ultra low ESR, very high ripple current and very long life in small mounting form.
Search Keywords: EEUFM1A221
Supplier:
Panasonic
Part No:
EEU-FM1A221
COO:
MY
ECCN:
EAR99
2000
Package Type:
Bag
Capacitance Value:
220 uF
Tolerance:
20 %
Operating Temperature:
-40 to 105 °C
Mounting:
Through Hole
Size:
6.3 x 11.2 mm
Termination Style:
Radial
Voltage:
10 VDC