EEU-FM1C152 by panasonic
Image is representational - see mfr. specs
EEU-FM1C152
Panasonic
Cap Aluminum Lytic 1500uF 16V 20% (12.5 X 20mm) Radial 5mm 2600mA 5000h 105°C Bulk
DESCRIPTION
Search Keywords: EEUFM1C152
Part No:
EEU-FM1C152
EAR99
1000
Capacitance Value:
1500 uF
Tolerance:
20 %
Operating Temperature:
-40 to 105 °C
Size:
12.5 x 20 mm
Voltage:
16 VDC