EEU-FM1E331L by panasonic
Image is representational - see mfr. specs
EEU-FM1E331L
Panasonic
Electrolytic Aluminum Capacitor - 330 µF - 25 V - 20% - 8 X 15mm - Radial - 3.5 mm - 1240 mA - 3000h - 105°C. ...
DESCRIPTION
The Panasonic FM series capacitor are type A, radial leaded polarized aluminium electrolytic capacitor. The capacitance of this capacitor is 330µF and operate on voltage of 25V. These capacitors are perfect solution for applications, which require ultra low ESR, very high ripple current and very long life in small mounting form.
Search Keywords: EEUFM1E331L
Part No:
EEU-FM1E331L
EAR99
2000
Capacitance Value:
330 uF
Tolerance:
20 %
Operating Temperature:
-40 to 105 °C
Size:
8 x 15 mm
Voltage:
25 VDC