ERJ-14NF4993U
PanasonicRes Thick Film 1210 499K Ohm 1% 0.5W(1/2W) ±100ppm/°C Pad SMD Automotive T/R ...
DESCRIPTION
The PANASONIC part ERJ-14NF4993U is a precision thick film resistor in a 1210 package size, with a resistance value of 499K ohms and a tolerance of 1%. This resistor has a power rating of 0.5W (1/2W) and a temperature coefficient of ±100ppm/°C. Designed for automotive applications, it is surface mountable with pads for easy installation and is supplied on tape and reel for automated assembly.