ERJ-3GEYJ102V
PanasonicRes Thick Film 0603 1K Ohm 5% 0.1W(1/10W) ±200ppm/°C Pad SMD Automotive T/R ...
DESCRIPTION
The Panasonic part ERJ-3GEYJ102V is a surface mount resistor featuring a thick film technology in a compact 0603 package size. It has a resistance value of 1K Ohm with a tolerance of 5% and power rating of 0.1W. This automotive grade resistor has a temperature coefficient of ±200ppm/°C, making it suitable for a wide range of automotive applications. The part is supplied on tape and reel packaging for automated assembly processes.