ERZ-V20D201 by panasonic
Image is representational - see mfr. specs
ERZ-V20D201
Panasonic
Var 130VAC/170VDC 10000A 200V Radial Bulk
RoHS Compliant
Packaging
Accessories
DESCRIPTION
Search Keywords: ERZV20D201
Supplier:
Panasonic
Part No:
ERZ-V20D201
COO:
JP
ECCN:
EAR99
1000
Varistor Voltage:
200 V
Clamping Voltage:
340 V
Clamping Current:
100 A
Mounting:
Through Hole
Dimension:
5.2 x 24.5 x 21.5 mm
Maximum AC Voltage Rating:
130 V
Maximum DC Voltage Rating:
170 V
Maximum Surge Current:
10000 A
Lead Style:
Radial
Lead Pitch:
10 mm