PN18-10F-3K by panduit
Image is representational - see mfr. specs
PN18-10F-3K
Panduit
Fork Terminal 18-22AWG 21.8mm 8.9mm Tin Strip on Reel ...
RoHS Compliant
Packaging
Accessories
DESCRIPTION
Fork Terminal, nylon insulated, metal insulation grip sleeve, 22 - 18 AWG wire range, #10 stud size.
Product Highlights:
  • Ring tongue design assures a secure connection in high vibration applications
  • Internal barrel serrations assure good wire contact and maximum tensile strength
  • UL Flammability UL 94V-2/HB, maximum insulation temperature 221°F (105°C)
  • UL and CSA rated up to 600 V per UL 486
  • ‡UL and CSA approved tooling/product combinations.Note: Wire sizes #26 – #22 AWG, are not UL Listed or CSA Certified.