REL-MR-120AC/21HC by phoenix contact
Image is representational - see mfr. specs
REL-MR-120AC/21HC
Phoenix Contact
Plug-in miniature power relay - with power contact for high continuous currents - 1 PDT - input voltage 120 V AC ...
DESCRIPTION
The REL-MR-120AC/21HC is a plug-in miniature power relay equipped with a power contact for managing high continuous currents. It operates with a nominal input voltage of 120V AC and features a single pole, double throw (1 PDT) AgNi contact configuration. This relay is capable of switching a limiting continuous current of 16A at a maximum voltage of 250V AC/DC, and can handle an inrush current of up to 25A. With a wide operating temperature range of -40°C to 85°C and a high mechanical service life of 10 million cycles, it ensures reliable performance in demanding industrial environments.
Search Keywords: RELMR120AC21HC
Supplier:
Phoenix Contact
Part No:
REL-MR-120AC/21HC
Alias/AKA:
REL-MR-120AC/21HC, 2961419
COO:
AT
ECCN:
EAR99
10
Relay Construction:
Non-Latching
AC Coil Voltage:
120 V
DC Coil Voltage:
N/A
Contact Arrangement:
SPDT
Maximum Current Rating:
30 A
Mounting:
Through Hole
Termination Style:
PC Pin
Push to Test Button:
No
Led Indicator:
No
Operating Temperature:
-40 to 85 °C