A16-30-10-80 by abb
Image is representational - see mfr. specs
A16-30-10-80
ABB
Contactor - 220 - 240 VAC Coil - 17 A at 3-Phase - 30 A at 1-Phase.
RoHS Compliant
Packaging
Accessories
Discontinued & Replaced
DESCRIPTION
The A16-30-10-80 is ABB A-Line non-reversing 3-pole contactor has 220 - 240 VAC coil voltage and 17 A load current with a power rating of 10 hp at 460/480 VAC 3-phase.
Search Keywords: A16301080
Supplier:
ABB
Part No:
A16-30-10-80
COO:
US
ECCN:
EAR99
1
Maximum Current Rating:
16 A