ABM3-16.000MHZ-D2Y-T by abracon
Image is representational - see mfr. specs
ABM3-16.000MHZ-D2Y-T
Abracon
SMD Crystal - 16.000MHZ ±20ppm - 18pF - Temp Stability: ±30ppm -40°C to +85°C - Tape&Reel ...
RoHS Compliant
REEL Packaging
Accessories
DESCRIPTION
ABM3-16.000MHZ-D2Y-T is a miniature ceramic SMD crystal designed for precise timing and frequency control applications. This AT-cut fundamental mode crystal operates at 16.000 MHz with a frequency tolerance of ±20 ppm at +25°C and frequency stability of ±30 ppm over the operating temperature range of -40°C to +85°C. The device features a maximum equivalent series resistance (ESR) of 40O, standard load capacitance of 18 pF, and is housed in a compact hermetically glass-sealed ceramic package measuring 5.0 x 3.2 x 1.3 mm. It is RoHS/RoHS II compliant and suitable for RoHS reflow profiles. Common applications include cellular telephones, pagers, communication and test equipment, PCMCIA, and wireless applications.