AZ2150-1A-48D by american zettler
Image is representational - see mfr. specs
AZ2150-1A-48D
American Zettler
40A Mini Power Relay 48VDC coil SPST-NO
DESCRIPTION
Search Keywords: AZ21501A48D
Part No:
AZ2150-1A-48D
Relay Construction:
Non-Latching
DC Coil Voltage:
48 V
Contact Arrangement:
SPST-NO
Mounting:
Through Hole
Termination Style:
PC Pin
Push to Test Button:
No
Led Indicator:
No
Operating Temperature:
-55 to 85 °C