AZ970E-1A-12D by american zettler
Image is representational - see mfr. specs
AZ970E-1A-12D
American Zettler
40AMP Automotive Relay 12VDC coil SPST-NO
RoHS Compliant
Tray Packaging
Accessories
DESCRIPTION
Search Keywords: AZ970E1A12D
Part No:
AZ970E-1A-12D
EAR99
300
Package Type:
Tray
Contact Form:
SPST-NO (1 Form A)
Coil Voltage:
12 VDC
Coil Current:
133.33 mA
Coil Resistance:
90 Ohm
Contact Material:
Silver Tin Oxide
Must Operate Voltage:
8.4 VDC
Must Release Voltage:
0.72 VDC
Operate Time:
5 ms
Seal:
Unsealed
Mounting:
Through Hole
Termination Style:
PC Pin
Operating Temperature:
-40 to 125 °C