AZ973-1A-12DC3E by american zettler
Image is representational - see mfr. specs
AZ973-1A-12DC3E
American Zettler
40AMP Mini-ISO Automotive Relay 12VDC coil SPST-NO
RoHS Compliant
Packaging
Accessories
Discontinued
DESCRIPTION
Search Keywords: AZ9731A12DC3E
Part No:
AZ973-1A-12DC3E
EAR99
1
Contact Form:
SPST-NO (1 Form A)
Relay Construction:
Non-Latching
Max Contact Current:
40A
Coil Voltage:
12 VDC
Coil Current:
141.17 mA
Coil Resistance:
85 Ohm
Contact Material:
Silver Tin Oxide
Must Operate Voltage:
7.8 VDC
Must Release Voltage:
1.2 VDC
Operate Time:
7 ms
Seal:
Sealed
Mounting:
Bracket Mount
Termination Style:
0.25 Quick Connect
Dimension:
26.2 x 26.2 x 35.2 mm
Operating Temperature:
-55 to 110 °C