BK/GDB-V-1.6A by eaton electronics / bussmann
Image is representational - see mfr. specs
BK/GDB-V-1.6A
Eaton Electronics / Bussmann
Fuse Miniature Fast Acting 1.6A 250V Axial 5 X 20mm Glass Carton ...
RoHS Non-Compliant
Bulk Packaging
Accessories
DESCRIPTION
BK/GDB-V-1.6A is a fast-acting glass tube fuse with axial leads designed for circuit protection applications. It features a 5 x 20mm physical size with glass tube and nickel-plated brass endcap construction, rated at 1.6A current and 250Vac voltage. The fuse has a typical DC cold resistance of 0.066O, typical melting I²t of 1.6 A²s, and maximum voltage drop of 190mV. The axial leads are copper tinned wire with nickel-plated brass endcaps. Designed to IEC 60127-2 standards with UL and VDE approvals, this fuse is suitable for general-purpose overcurrent protection in electronic equipment.
Search Keywords: BKGDBV16A
Supplier:
Eaton Electronics / Bussmann
Part No:
BK/GDB-V-1.6A
Unit of Measure:
Per Each
RoHS:
No
HTS:
COO:
CN
ECCN:
EAR99
100
Package Type:
Bulk
Type:
Miniature
Fuse Size:
5 x 20 mm
Acting:
Fast
Current Rating:
1.6 A
Maximum AC Voltage Rating:
250 V