RP400-300-100-S by astrodyne tdi/radius power
Image is representational - see mfr. specs
RP400-300-100-S
Astrodyne TDI/Radius Power
The RP400-300-100-S is a 3-phase Wye single-stage power line filter rated for 300A with stud terminals. ...
RoHS Compliant
Packaging
Accessories
DESCRIPTION
The RP400-300-100-S is a single-stage, 3-phase Wye power line filter designed for high-current applications. It operates with a maximum voltage of 480V (+10%) and is rated for a current of 300A at 40°C. This model features a 100 nF Y-capacitor, resulting in a typical leakage current of 1.00 mA at 480VAC/60Hz, and is equipped with M12 stud terminals. The filter is designed to operate in an ambient temperature range of -25°C to 50°C and is suitable for applications such as power conversion systems, processing equipment, and alternative energy equipment.