89PR20KLF by bi technologies/tt electronics
Image is representational - see mfr. specs
89PR20KLF
BI Technologies/TT Electronics
Res Cermet Trimmer 20K Ohm 10% 0.75W(3/4W) 20(Elec)Turn 2.36mm (20.57 X 4.83 X 6.35mm) Pin Thru-Hole Box ...
RoHS Compliant
Box Packaging
Accessories
DESCRIPTION
The BI TECHNOLOGIES part 89PR20KLF is a precision cermet trimmer with a resistance value of 20K Ohm. It has a tolerance of 10% and a power rating of 0.75W (3/4W). This trimmer features 20 electrical turns and is designed to be mounted through-hole. It comes in a compact box shape with dimensions of 20.57 x 4.83 x 6.35mm. The pin connections make it easy to install and secure. This trimmer is ideal for precision applications that require accurate resistance adjustment.
Search Keywords: 89PR20KLF
Supplier:
BI Technologies/TT Electronics
Part No:
89PR20KLF
COO:
MX
ECCN:
EAR99
100
Package Type:
Box
Mounting:
Through Hole
Number of Turns:
20(Elec) Turns
Termination Style:
Pin
Power Rating:
0.75 (3/4) W
Resistance Value:
20 KOhm
Tolerance:
10 %
Temperature Coefficient:
±100 ppm/°C
Dimension:
20.57 x 4.83 x 6.35 mm
Operating Temperature:
-55 to 125 °C