FN283-10-06 by te connectivity / schaffner emc
Image is representational - see mfr. specs
FN283-10-06
TE Connectivity / SCHAFFNER EMC
Power Entry Connector - FN 280 Series - Plug - 250 VAC - 10 A - Panel Mount - Quick Connect. ...
DESCRIPTION
Search Keywords: FN2831006
Part No:
FN283-10-06
Alias/AKA:
801383-SF
EAR99
40
Package Type:
Box
Type:
Filtered
Body Orientation:
Straight
Gender:
M
Mounting:
Flange Mount
Termination Method:
Spade/Solder
Maximum Voltage Rating:
250 VAC
Maximum Current Rating:
10 A
Operating Frequency:
50 to 400 Hz
Operating Temperature:
-25 to 85 °C