3006P-1-104LF by bourns
Image is representational - see mfr. specs
3006P-1-104LF
Bourns
Trimmer Potentiometer - 100K Ohm - 0.75W(3/4W) - 15(Elec)Turn - 20.57 X 4.83 X 6.35mm - Pin - Through Hole. ...
RoHS Compliant
TUBE Packaging
Accessories
DESCRIPTION
Search Keywords: 3006P1104LF
Supplier:
Bourns
Part No:
3006P-1-104LF
COO:
TW
ECCN:
EAR99
100
Package Type:
TUBE
Mounting:
Through Hole
Number of Turns:
15(Elec) Turns
Termination Style:
Pin
Power Rating:
0.75 (3/4) W
Resistance Value:
100 KOhm
Tolerance:
10 %
Temperature Coefficient:
±100 ppm/°C
Dimension:
20.57 x 4.83 x 6.35 mm
Operating Temperature:
-55 to 125 °C