3006P-1-205LF by bourns
Image is representational - see mfr. specs
3006P-1-205LF
Bourns
Res Cermet Trimmer 2M Ohm 10% 0.75W(3/4W) 15(Elec)Turn 2.36mm (20.57 X 4.83 X 6.35mm) Pin Thru-Hole Tube ...
DESCRIPTION
The BOURNS part 3006P-1-205LF is a Res Cermet Trimmer with a resistance value of 2M Ohm and a tolerance of 10%. It has a power rating of 0.75W (3/4W) and requires 15 turns for adjustment. This trimmer is designed with a compact size, measuring at 20.57mm x 4.83mm x 6.35mm, and features pin thru-hole mounting. The part is conveniently packaged and shipped in a tube.
Search Keywords: 3006P1205LF
Part No:
3006P-1-205LF
Resistance Value:
2 MOhm
Tolerance:
10 %
Temperature Coefficient:
±100 ppm/°C
Dimension:
20.57 x 4.83 x 6.35 mm
Operating Temperature:
-55 to 125 °C