3306F-1-103 by bourns
Image is representational - see mfr. specs
3306F-1-103
Bourns
Trimmer Potentiometer - 10K Ohm - 0.2W(1/5W) - 1(Elec)/1(Mech)Turn - 6.81 X 8.1 X 7.62mm - Pin - Through Hole. ...
RoHS Compliant
BULK Packaging
Accessories
DESCRIPTION
The Trimpot 3306 series 6mm round open frame cermet Trimpot® Trimming Potentiometer with solderable terminals. It features dust-resistant/splash-resistant covers, PC board stand-offs and retention. It can be adjustable by H-90 tool. Operating temperature ranges from -25C to +100°C.
Search Keywords: 3306F1103
Supplier:
Bourns
Part No:
3306F-1-103
COO:
CN
ECCN:
EAR99
2000
Package Type:
BULK
Mounting:
Through Hole
Number of Turns:
1(Elec),1(Mech) Turns
Termination Style:
Pin
Power Rating:
0.2 (1/5) W
Resistance Value:
10 KOhm
Tolerance:
25 %
Temperature Coefficient:
±250 ppm/°C
Dimension:
6.81 x 8.1 x 7.62 mm
Operating Temperature:
-25 to 100 °C