3310C-001-103L by bourns
Image is representational - see mfr. specs
3310C-001-103L
Bourns
Rotary Potentiometer - 10K Ohm - 0.25W(1/4W) - 1(Elec)/1(Mech)Turn - 17.88 X 9.53 X 9.53mm - Panel Mount - Through Hole. ...
DESCRIPTION
The 3310C-001-103L is a 9mm square sealed Panel Control Potentiometer with conductive plastic and linear taper. PC board and bushing mount, withstands typical industrial washing processes and compact package saves board and panel space. Shaft end slotted, plastic bushing and In-line straight terminals side exit 2.54mm. Operating temperature ranges from -40°C to +125°C.
Search Keywords: 3310C001103L
Part No:
3310C-001-103L
COO:
MX
Resistance Value:
10 KOhm
Tolerance:
20 %
Temperature Coefficient:
±1000 ppm/°C
Dimension:
17.88 x 9.53 x 9.53 mm
Operating Temperature:
-40 to 125 °C