3313J-1-202E by bourns
Image is representational - see mfr. specs
3313J-1-202E
Bourns
Trimmer Potentiometer - 2K Ohm - 0.125W(1/8W) - 1(Elec)/1(Mech)Turn - 3.2 X 3.5 X 2.2mm - J-Hook - Surface Mount. ...
DESCRIPTION
The Trimpot 3313 series 3mm square cermet sealed Trimpot® Trimming Potentiometer with plastic housing. It is compatible with surface-mount manufacturing processes and can be adjustable by H-90 tool. The 3313J-1-103E has a 100 cycle rotational, seal life and plastic housing for RF applications. Operating temperature ranges from -55°C to +125°C.
Search Keywords: 3313J1202E
Part No:
3313J-1-202E
COO:
TW
ECCN:
EAR99
1000
Termination Style:
J-Hook
Power Rating:
0.125 (1/8) W
Resistance Value:
2 KOhm
Tolerance:
20 %
Temperature Coefficient:
±100 ppm/°C
Dimension:
3.2 x 3.5 x 2.2 mm
Operating Temperature:
-55 to 125 °C