35ZLH100MEFC6.3X11 by rubycon america
Image is representational - see mfr. specs
35ZLH100MEFC6.3X11
Rubycon America
Aluminum Electrolytic - Radial - 100uF - 20% - 35VDC - 6.3mm dia x 11mm - -40 to 105°C ...
RoHS Compliant
Packaging
Accessories
DESCRIPTION
The 35ZLH100MEFC6.3X11 is part of the ZLH series of capacitors from Rubycon Corporation. It is a 100uF 35VDC Aluminum Electrolytic Capacitor with Radial leads. It has a tolerance of ±20% and a 6000 hour lifetime. Size is 6.3mm dia x 11mm and temperature of operation is from -40 to 105°C
Search Keywords: 35ZLH100MEFC63X11
Supplier:
Rubycon America
Part No:
35ZLH100MEFC6.3X11
COO:
ID
ECCN:
EAR99
2000
Capacitance Value:
1002179uF
Tolerance:
202203%
Operating Temperature:
-40 to 105 °C
Mounting:
Through Hole2190
Size:
6.3 x 11 mm
Termination Style:
Radial2202
Voltage:
352205VDC