3345P-1-203T by bourns
Image is representational - see mfr. specs
3345P-1-203T
Bourns
Res Wirewound Trimmer 20K Ohm 5% 1W 1(Elec)/1(Mech)Turn 5.97mm (12.57 X 8mm) Pin Thru-Hole Bag ...
RoHS Compliant
BULK Packaging
Accessories
DESCRIPTION
The BOURNS part 3345P-1-203T is a high-quality wirewound trimmer designed for precise resistance adjustments. It has a resistance rating of 20K Ohm with a tolerance of 5%. This trimmer is capable of withstanding up to 1W of power and features 1 electrical and 1 mechanical turn for easy and accurate adjustment. The component measures 5.97mm (12.57 X 8mm) and has pins for through-hole mounting. The trimmers are packaged in a convenient bag for easy storage and handling.
Search Keywords: 3345P1203T
Supplier:
Bourns
Part No:
3345P-1-203T
COO:
MX
ECCN:
EAR99
100
Package Type:
BULK
Mounting:
Through Hole
Number of Turns:
1(Elec),1(Mech) Turns
Termination Style:
Pin
Power Rating:
1 W
Resistance Value:
20 KOhm
Tolerance:
5 %
Temperature Coefficient:
±50 ppm/°C
Dimension:
8 x 12.57 mm
Operating Temperature:
-55 to 150 °C