504M02QA220 by quantic paktron
Image is representational - see mfr. specs
504M02QA220
Quantic Paktron
RC Network - Bussed - 0.5W - 220ohm - 200V - 0.5uF - Through Hole Mount - 2 Pins ...
RoHS Compliant
Packaging
Accessories
DESCRIPTION
The Paktron part 504M02QA220 is a bussed RC network designed for various electronic applications. It has a power rating of 0.5W and a resistance of 220ohm, making it suitable for voltage regulation and signal conditioning purposes. With a voltage rating of 200V and a capacitance of 0.5uF, this network effectively filters out unwanted noise and provides stable voltage levels. It features a through-hole mount style and comes with 2 pins for easy and secure installation. Reliable and durable, this Paktron RC network ensures optimal performance and compatibility in electronic circuits.
Search Keywords: 504M02QA220
Supplier:
Quantic Paktron
Part No:
504M02QA220
COO:
CN
ECCN:
EAR99
250
Dimension:
27.42470(Max)mm x 9.4(Max)mm x 16.3(Max)mm
Capacitance Value:
0.52454uF
Family:
QA
Dielectric:
PET2456
Construction:
N/A
Lead Diameter:
N/A
Failure Rate:
N/R
Capacitance Tolerance:
202453%