3352E-1-503LF by bourns
Image is representational - see mfr. specs
3352E-1-503LF
Bourns
Res Cermet Trimmer 50K Ohm 20% 0.5W(1/2W) 1(Elec)/1(Mech)Turn (8.89 X 10.67 X 5.33mm) Pin Thru-Hole Bag ...
DESCRIPTION
The BOURNS 3352E-1-503LF is a precision Cermet Trimmer with a resistance of 50K Ohm and a tolerance of ±20%. It has a power rating of 0.5W (1/2W) and operates on 1 electrical and 1 mechanical turn. This compact trimmer measures 8.89mm x 10.67mm x 5.33mm and is designed for pin thru-hole mounting. Each unit is packaged in a convenient bag for easy handling and storage. Ideal for applications requiring precise resistance adjustment in a compact form factor.
Search Keywords: 3352E1503LF
Part No:
3352E-1-503LF
Resistance Value:
50 KOhm
Tolerance:
20 %
Temperature Coefficient:
±100 ppm/°C
Dimension:
8.89 x 10.67 x 5.33 mm
Operating Temperature:
-55 to 125 °C