V7-1V29E9-263 by honeywell
Image is representational - see mfr. specs
V7-1V29E9-263
Honeywell
MICRO SWITCH™ Miniature Basic Switches: V7 Series, Single Pole Normally Open (SPNO), 21 A 125, 250, or 277 Vac, ENEC 16 A 250 Vac, Additional ENEC Coverage @ 4 A Inductive 250 Vac, 32,8 mm [1.29 in] Simulated Roller Lever Actuator, 110 g [3.88 oz] Maximum Operating Force, 2,9 mm [0.11 in] Mounting Holes, -40 °C to 85 °C [-40 °F to 185 °F] Temperature Range, 6,35 mm x 0,81 mm [0.250 in x 0.032 in] Quick Connect Spread Termination, UL, CSA, ENEC ...
RoHS Compliant
Packaging
Accessories
DESCRIPTION
The HONEYWELL part V7-1V29E9-263 is a MICRO SWITCH™ Miniature Basic Switch from the V7 Series. This switch features a single pole normally open (SPNO) configuration and can handle a maximum current of 21 A at 125, 250, or 277 Vac. It also has ENEC coverage of 16 A at 250 Vac and additional ENEC coverage of 4 A inductive at 250 Vac. The switch is equipped with a 32.8 mm (1.29 in) simulated roller lever actuator and has a maximum operating force of 110 g (3.88 oz). It features two 2.9 mm (0.11 in) mounting holes for easy installation and has a temperature range of -40 °C to 85 °C (-40 °F to 185 °F). For termination, the switch has a 6.35 mm x 0.81 mm (0.250 in x 0.032 in) quick connect spread termination. It has certifications from UL, CSA, and ENEC, ensuring its safety and reliability.
  • Pressure switches
Search Keywords: V71V29E9263
Part No:
V7-1V29E9-263
EAR99
50
Pole Throw Configuration:
SPST
Switch Configuration:
N.O.
Actuator Material/Style:
Steel/Simulated Roller Lever
Contact Rating @ Voltage:
1491.4@(CSA/UL) A
Maximum Movement Differential:
0.64 mm
Operating Force:
1.08 N
Dimension:
39.55 x 10.16 x 29.23 mm