3386P-1-105LF by bourns
Image is representational - see mfr. specs
3386P-1-105LF
Bourns
Res Cermet Trimmer 1M Ohm 10% 0.5W(1/2W) 1(Elec)/1(Mech)Turns 3.15mm (9.53 X 9.53 X 4.83mm) Pin Thru-Hole Tube ...
RoHS Compliant
DESCRIPTION
The BOURNS part 3386P-1-105LF is a high-quality resistor cermet trimmer with a resistance of 1M ohm and a tolerance of 10%. It is capable of handling 0.5W (1/2W) of power and offers 1 electronic turn and 1 mechanical turn for easy adjustment. This trimmer measures 3.15mm in diameter and comes in a pin thru-hole tube package. It is a reliable and compact component that is ideal for various electronic applications.
Search Keywords: 3386P1105LF
Part No:
3386P-1-105LF
COO:
CR
Resistance Value:
1 MOhm
Tolerance:
10 %
Temperature Coefficient:
±100 ppm/°C
Dimension:
9.53 x 9.53 x 4.83 mm
Operating Temperature:
-55 to 125 °C