PDB241-E420P-254B0 by bourns
Image is representational - see mfr. specs
PDB241-E420P-254B0
Bourns
Res Carbon Film POT 250K Ohm 20% 0.5W(1/2W) 1(Elec)/1(Mech)Turn 6mm (31.8 X 24 X 28mm) Solder Lug Panel Mount ...
RoHS Compliant
BULK Packaging
Accessories
DESCRIPTION
The BOURNS part PDB241-E420P-254B0 is a high-quality carbon film potentiometer with a resistance of 250K Ohm. It has a tolerance of 20% and a power rating of 0.5W (1/2W). This potentiometer is designed for both electrical and mechanical applications, featuring a 1-turn electrical rotation and 1-turn mechanical rotation. The compact size of 6mm (31.8 x 24 x 28mm) makes it ideal for panel mount installations. The potentiometer comes with reliable solder lug terminals for easy and secure connection.
Search Keywords: PDB241E420P254B0
Supplier:
Bourns
Part No:
PDB241-E420P-254B0
COO:
CN
ECCN:
EAR99
100
Package Type:
BULK
Mounting:
Panel Mount
Number of Turns:
1(Elec),1(Mech) Tur ns
Termination Style:
Solder Lug
Power Rating:
0.5 (1/2) W
Resistance Value:
250 KOhm
Tolerance:
20 %
Temperature Coefficient:
N/A
Dimension:
31.8 x 24 x 28 mm
Operating Temperature:
-10 to 70 °C