3610S-1-202 by bourns
Image is representational - see mfr. specs
3610S-1-202
Bourns
Digital Precision Potentiometer - 2K Ohms - 1.5W - 39.81 x 31.5 mm - J-Hook - Panel Mount. ...
RoHS Non-Compliant
Packaging
Accessories
DESCRIPTION
The 3610S-1-102 is a 1kΩ 1.5W 1-gang Digital Precision Potentiometer with screwdriver slot adjustment. The Knobpot® potentiometer features gold-plated J-hook terminals, digital dial provides excellent readability, 10 turns and 1° maximum backlash. Typical applications include measuring linear distance, angles or rotations in production equipment, industrial test and measurement equipment, and medical equipment. Operating temperature ranges from 1°C to 85°C.
Search Keywords: 3610S1202
Part No:
3610S-1-202
Unit of Measure:
Per Each
RoHS:
No
HTS:
Power Rating:
1.5 W
Resistance Value:
2 KOhm
Tolerance:
5 %
Temperature Coefficient:
±50 ppm/°C
Dimension:
39.81 x 31.5 mm
Operating Temperature:
1 to 85 °C