4310R-101-102LF
4310R-101-102LF
In Stock: 1,633
Minimum Order: 20
VIEW PRODUCT
4310R-101-102 by bourns
Image is representational - see mfr. specs
4310R-101-102
Bourns
Res Thick Film NET 1K Ohm 2% 1.25W ±100ppm/°C BUS Molded 10-Pin SIP Pin Thru-Hole ...
RoHS Non-Compliant
DESCRIPTION
4310R-101-102 is a 10-pin thick film molded SIP (Single Inline Package) bussed resistor network with a resistance value of 1 kO. This device features a bussed configuration (101 circuit) where 9 thick-film resistors of equal value are each connected between a separate pin and a common bus. The resistor network offers a resistance range of 10 ohms to 10 megohms, maximum operating voltage of 100 V, and a package power rating of 1.25 watts at 70°C. It features a temperature coefficient of resistance of ±100 ppm/°C (50 O to 2.2 megohms), UL94V-0 flammability rating, and copper solder-coated lead frame with novolac epoxy body material. This low-profile design is compatible with DIPs and automatic insertion equipment, making it ideal for DRAM applications, SCSI applications, and general pull-up/pull-down resistor network requirements.
Search Keywords: 4310R101102
Part No:
4310R-101-102
Unit of Measure:
Per Each
RoHS:
No
HTS:
COO:
US
ECCN:
EAR99
20
Power Rating:
1.25 W
Power Rating per Resistor:
0.2 (1/5) W
Resistance Value:
1 KOhm
Tolerance:
2 %
Temperature Coefficient:
±100 ppm/°C