5300-25-RC by bourns
Image is representational - see mfr. specs
5300-25-RC
Bourns
RF Choke Bobbin Core 100uH 10% 1KHz Ferrite 550mA 670mOhm DCR AXL Bag ...
RoHS Compliant
BULK Packaging
Accessories
DESCRIPTION
The 5300-25-RC is a conformal coated RF choke from the Bourns 5300 Series, designed for use in DC/DC converters, power supplies, and general applications. This inductor features an inductance of 100 µH with ±10% tolerance, a self-resonant frequency (SRF) of 3.9 MHz, and a maximum DC resistance (DCR) of 0.67 O. It is rated for a continuous DC current (Idc) of 550 mA and has a saturation current (Isat) of 300 mA, with a temperature rise of 35°C at rated current. The component utilizes a ferrite core with enameled copper wire, tin-coated terminals, and an epoxy resin conformal coating for environmental protection. Operating across a temperature range of -55°C to +105°C and featuring 500 Vrms dielectric strength, the 5300-25-RC is ideal for applications requiring reliable RF filtering and energy storage in compact power management circuits.
Search Keywords: 530025RC
Supplier:
Bourns
Part No:
5300-25-RC
COO:
CN
ECCN:
EAR99
500
Package Type:
BULK
Inductance:
100 uH
Type:
RF Choke
Impedance:
N/A
Lead Pitch:
N/R
Tolerance:
10 %
Technology:
Bobbin Core
Maximum DC Resistance:
670 mOhm
Maximum DC Current:
550 mA
Protection Style:
N/A
Packaging:
Bag
IN STOCK: 12
Ships today, if you order in
Buy all 12 in-stock or the regular minimum order quantity of 50