EEU-FC0J152 by panasonic
Image is representational - see mfr. specs
EEU-FC0J152
Panasonic
Cap Aluminum Lytic 1500uF 6.3V 20% (10 X 20mm) Radial 5mm 1220mA 3000h 105°C Automotive Bulk
RoHS Compliant
Bag Packaging
Accessories
DESCRIPTION
Search Keywords: EEUFC0J152
Supplier:
Panasonic
Part No:
EEU-FC0J152
COO:
MY
ECCN:
EAR99
2000
Package Type:
Bag
Capacitance Value:
1500 uF
Tolerance:
20 %
Operating Temperature:
-55 to 105 °C
Mounting:
Through Hole
Size:
10 x 20 mm
Termination Style:
Radial
Voltage:
6.3 VDC