5800-560-RC by bourns
Image is representational - see mfr. specs
5800-560-RC
Bourns
High Current RF Choke Bobbin Core 56uH 10% 1KHz Ferrite 1A 150mOhm DCR AXL
RoHS Compliant
TRAY Packaging
Accessories
DESCRIPTION
Search Keywords: 5800560RC
Supplier:
Bourns
Part No:
5800-560-RC
COO:
CN
ECCN:
EAR99
864
Package Type:
TRAY
Inductance:
56 uH
Type:
High Current RF Choke
Impedance:
N/A
Lead Pitch:
N/R
Tolerance:
10 %
Technology:
Bobbin Core
Maximum DC Resistance:
140 mOhm
Maximum DC Current:
804 mA