CG0603MLA-26KE by bourns
Image is representational - see mfr. specs
CG0603MLA-26KE
Bourns
Var MOV 20VAC/26VDC 30A 34.1V 0603 SMD T/R ...
RoHS Compliant
REEL Packaging
Accessories
DESCRIPTION
The BOURNS part CG0603MLA-26KE is a compact and highly reliable varistor (MOV) component designed for electronic applications. It has a voltage rating of 20VAC/26VDC and can handle currents up to 30A. With a fast response time and a maximum clamping voltage of 34.1V, this varistor provides effective protection against voltage spikes and transient events. This CG0603MLA-26KE varistor is conveniently packaged in a small 0603 SMD form factor, making it suitable for various space-constrained applications. It is supplied in a tape and reel packaging for ease of handling during production.
Search Keywords: CG0603MLA26KE
Supplier:
Bourns
Part No:
CG0603MLA-26KE
COO:
TW
ECCN:
EAR99
4000
Package Type:
REEL
Varistor Voltage:
34.1 V
Clamping Voltage:
58 V
Clamping Current:
1 A
Mounting:
Surface Mount
Dimension:
1 x 0.8 x 0.8 mm
Maximum AC Voltage Rating:
20 V
Maximum DC Voltage Rating:
26 V
Maximum Surge Current:
30 A
Lead Style:
N/R
Lead Pitch:
N/R
Tolerance Voltage:
10 %