CM453232-101JL
BournsInductor General Purpose Chip Wirewound 100uH 5% 796KHz 40Q-Factor Ferrite 0.11A 8Ohm DCR 1812 T/R ...
DESCRIPTION
The Bourns CM453232-101JL is a versatile general-purpose chip inductor with a wirewound design, featuring a 100uH inductance with a 5% tolerance. This component operates at a frequency of 796KHz, with a 40Q-factor and ferrite core construction. With a 0.11A current rating and 8 Ohm DCR, this inductor comes in an 1812 package size and is supplied in tape and reel packaging for convenience in manufacturing processes.