MF-R040-2-99 by bourns
Image is representational - see mfr. specs
MF-R040-2-99
Bourns
PTC Resettable Fuse 0.4A(hold) 0.8A(trip) 60V 40A 0.55W 3.8s 0.52Ohm Radial 7.4 X 3.1mm T/R Automotive ...
RoHS Compliant
Reel Packaging
Accessories
Discontinued
DESCRIPTION
MF-R040-2-99 is a radial-leaded PTC resettable fuse designed for low-voltage power supply protection in electronic applications. It features a maximum voltage rating of 60 V and maximum current rating of 40 A, with a hold current (Ihold) of 0.40 A and trip current (Itrip) of 0.80 A at 23°C. The device exhibits an initial resistance of 0.86 O and a post-trip resistance of 1.29 O maximum, with a maximum time to trip of 3.8 seconds at 23°C. The component is constructed with cured, flame-retardant epoxy polymer insulation meeting UL 94V-0 requirements, is RoHS compliant, and halogen-free. It is commonly used in computers, peripherals, and general electronics where reliable overcurrent protection is required.
Search Keywords: MFR040299
Supplier:
Bourns
Part No:
MF-R040-2-99
COO:
CN
ECCN:
EAR99
3000
Package Type:
Reel
Hold Current:
0.4 A
Trip Current:
0.8 A
Maximum Current Rating:
40 A
Maximum Voltage Rating:
60 V
Maximum Trip Time:
3.8@2A s
Minimum Initial Resistance:
0.52 Ohm
Maximum Initial Resistance:
0.86 Ohm