MF-RX110/72-2 by bourns
Image is representational - see mfr. specs
MF-RX110/72-2
Bourns
PTC Resettable Fuse - 1.1A(hold) 2.2A(trip) - 72V - 40A - 1.5W - 0.15 Ohm - Through Hole. ...
RoHS Compliant
REEL Packaging
Accessories
DESCRIPTION
The MF-RX110/72-2 is a radial leaded PTC Resettable Fuse with cured, flame retardant epoxy polymer insulating material meets UL 94V-0. Almost anywhere there is a low Voltage power Supply and a load to be protected, including computers and peripherals, general electronics and automotive applications. Operating temperature ranges from -40°C to +85°C.
Search Keywords: MFRX110722
Part No:
MF-RX110/72-2
EAR99
3000
Package Type:
REEL
Hold Current:
1.1 A
Trip Current:
2.2 A
Maximum Current Rating:
40 A
Maximum Voltage Rating:
72 V
Maximum Trip Time:
8.2@5.5A s
Minimum Initial Resistance:
0.15 Ohm
Maximum Initial Resistance:
0.25 Ohm