MF-RX135/72-2 by bourns
Image is representational - see mfr. specs
MF-RX135/72-2
Bourns
PTC Resettable Fuse 1.35A(hold) 2.7A(trip) 72V 40A 1.7W 9.6s 0.12Ohm Radial 12.26 X 3.1 X 18.26mm T/R Automotive ...
RoHS Compliant
REEL Packaging
Accessories
DESCRIPTION
MF-RX135/72-2 is a PTC resettable fuse from Bourns' MF-RX/72 series designed for low-voltage power supply protection up to 72 V. This radial leaded device features a hold current (Ihold) of 1.35 A and a trip current (Itrip) of 2.70 A, with an initial resistance of 0.09 O at 23°C. The fuse exhibits a maximum time to trip of 8.0 seconds and tripped power dissipation of 1.90 W at 23°C, providing reliable overcurrent protection with automatic reset capability. The device is constructed with flame-retardant epoxy polymer insulation meeting UL 94 V-0 requirements, is RoHS compliant and halogen-free, and is commonly used in security systems, fire alarm systems, loudspeakers, and power transformer applications where resettable circuit protection is required.
Search Keywords: MFRX135722
Part No:
MF-RX135/72-2
EAR99
3000
Package Type:
REEL
Hold Current:
1.35 A
Trip Current:
2.7 A
Maximum Current Rating:
40 A
Maximum Voltage Rating:
72 V
Maximum Trip Time:
9.6@6.75A s
Minimum Initial Resistance:
0.12 Ohm
Maximum Initial Resistance:
0.19 Ohm