MF-SM100/33-2 by bourns
Image is representational - see mfr. specs
MF-SM100/33-2
Bourns
PPTC Resettable Fuse - 1.1A(hold) 2.2A(trip) - 33V - 40A - 7.98 x 5.44 x 3mm - Surface Mount. ...
RoHS Compliant
REEL Packaging
Accessories
DESCRIPTION
The MF-SM100/33-2 is a 1.1A surface mount PTC Resettable Fuse with tin-plated brass terminals. The fuse is used almost anywhere there is a low voltage power supply and a load to be protected. This MF-SM series is ideal for computers and peripherals, general electronics and automotive applications. Operating temperature ranges from -40°C to +85°C.
Search Keywords: MFSM100332
Supplier:
Bourns
Part No:
MF-SM100/33-2
COO:
CN
ECCN:
EAR99
4000
Package Type:
REEL
Hold Current:
1.1 A
Trip Current:
2.2 A
Maximum Current Rating:
40 A
Maximum Voltage Rating:
33 V
Maximum Trip Time:
0.5@8A s
Minimum Initial Resistance:
0.12 Ohm