PV36W204C01B00 by bourns
Image is representational - see mfr. specs
PV36W204C01B00
Bourns
Res Cermet Trimmer 200K Ohm 10% 0.5W(1/2W) 25(Elec)Turns 2.19mm (9.53 X 4.83 X 10.55mm) Pin Thru-Hole Tube ...
DESCRIPTION
This BOURNS part PV36W204C01B00 is a precision cermet trimmer with a value of 200K Ohm and a tolerance of 10%. It features a power rating of 0.5W (1/2W) and requires 25 electrical turns for adjustments. The device has dimensions of 9.53mm x 4.83mm x 10.55mm and is designed for pin thru-hole mounting. It is housed in a tube package, making it easy to integrate into various electronic circuits.
Search Keywords: PV36W204C01B00
Part No:
PV36W204C01B00
Number of Turns:
25(Elec) Tur ns
Power Rating:
0.5 (1/2) W
Resistance Value:
200 KOhm
Tolerance:
10 %
Temperature Coefficient:
±100 ppm/°C
Dimension:
9.53 x 4.83 x 10.55 mm
Operating Temperature:
-55 to 125 °C