RJR26FW102P by bourns
Image is representational - see mfr. specs
RJR26FW102P
Bourns
Res Cermet Trimmer 1K Ohm 10% 0.25W(1/4W) 0.1% 12(Elec)Turn 1.78mm (6.35 X 4.32 X 7.37mm) Pin Thru-Hole Tube
DESCRIPTION
Search Keywords: RJR26FW102P
Part No:
RJR26FW102P
Mounting:
Through Hole
Number of Turns:
12(Elec) Turns
Termination Style:
Pin
Power Rating:
0.25 (1/4) W
Resistance Value:
1 KOhm
Tolerance:
10 %
Temperature Coefficient:
±100 ppm/°C
Dimension:
6.35 x 4.32 x 7.37 mm
Operating Temperature:
-65 to 150 °C