RLB9012-101KL by bourns
Image is representational - see mfr. specs
RLB9012-101KL
Bourns
Inductor Power Wirewound 100uH 10% 1KHz 20Q-Factor Ferrite 1.4A 280mOhm DCR RDL Bag ...
RoHS Compliant
TRAY Packaging
Accessories
DESCRIPTION
RLB9012-101KL is a radial leaded inductor from the Bourns RLB9012 series, designed for general-purpose power supply and DC/DC converter applications. It features a 100 µH inductance value measured at 1 kHz with ±10% tolerance, a Q reference of 20 at 0.796 MHz test frequency, and a minimum self-resonant frequency (SRF) of 3.70 MHz. The inductor is constructed with a ferrite DR core and enameled copper wire, with Cu/Ag/Sn terminals, and operates over a temperature range of -55°C to +125°C. With a maximum DC resistance of 0.280 ohms and a maximum rated DC current of 1.40 A, this RoHS-compliant component is well-suited for power electronics where reliable inductance and low losses are required.
Search Keywords: RLB9012101KL
Supplier:
Bourns
Part No:
RLB9012-101KL
COO:
CN
ECCN:
EAR99
200
Package Type:
TRAY
Inductance:
100 uH
Type:
Power
Impedance:
N/A
Lead Pitch:
5 mm
Tolerance:
10 %
Technology:
Wirewound
Maximum DC Resistance:
280 mOhm
Maximum DC Current:
1.4 A