PX0695/15/28 by bulgin limited
Image is representational - see mfr. specs
PX0695/15/28
Bulgin Limited
Power Entry Module Unfiltered F 3 POS 250VAC 15A ST 1 Port
DESCRIPTION
IEC Connector Snap Fit To Panel Outlet PX0695 Series 1.5mm Panel Black 2.8mm Solder Tag Termination EN60 320-2-2 Standard Sheet F Class I
Search Keywords: PX06951528
Part No:
PX0695/15/28
Type:
Unfiltered
Gender:
F
Mounting:
Snap-In
Termination Method:
Solder
Maximum Voltage Rating:
250 VAC
Maximum Current Rating:
15 A
Operating Frequency:
N/A
Operating Temperature:
-40 to 70 °C