1201M2S3CQE2 by littelfuse/c-k
Image is representational - see mfr. specs
1201M2S3CQE2
Littelfuse/C&K
Miniature Slide Switch ...
RoHS Compliant
BULK Packaging
Accessories
DESCRIPTION
Search Keywords: 1201M2S3CQE2
Supplier:
Littelfuse/C&K
Part No:
1201M2S3CQE2
HTS:
853650
COO:
VN
ECCN:
EAR99
50
Package Type:
BULK
Mounting:
PCB Through Hole
Body Orientation:
Straight
Actuator Style:
Top Slide
Pole Throw Configuration:
DPDT
Switch Configuration:
On None On
Contact Rating @ Voltage:
6@120VAC 28VDC A
Contact Plating:
Silver
Operating Temperature:
-30 to 65 °C
Termination Style:
PC Pins
Dimension:
12.7 x 11.43 x 14.25 mm